نوشته شده توسط Super User دسته: قطعات الکترونیک
نمایش از 12 مهر 1391 بازدید: 1774
پرینت

مقاومت های متغیر

مقاومت های متغیر به مقاومت هایی اطلاق می شود که مقدارشان ثابت نبوده و قابل تغییر می باشد. در مدارهای الکترونیکی از مقاومت متغیر به عنوان کنترل حجم صدا ( ولوم) یا سایر کنترل‌ها استفاده می‌شود. مقاومت متغیر دارای سه پایه است که به مدار متصل می‌شود. هنگامی که به عنوان تنظیم کنند ه جریان در مدار به کار می‌رود فقط از پایه وسط و یکی از پایه‌های طرفین استفاده می‌شود. با تغییر محور مقاومت متغیر ، مقدار مقاومت تغییر می‌کند. مقاومت های متغیر به صورت زیر تقسیم بندی می شوند:

1-قابل تنظیم :

resistvr (www.AVRelec.com).jpg

           الف- پتانسیومتر

              ب- رئوستا

 

2-وابسته (تابع): Nonlinear resistors (www.AVRelec.com).gif           الف- تابع حرارت TDR :
                      1 - PTC
                      2- NTC
           ب- تابع نور LDR
           ج- تابع ولتاژVDR
           د- تابع میدان مغناطیسی MDR

 

به آن دسته از مقاومت های متغیر ، " وابسته " گفته می شود که به وسیله عواملی از قبیل نور ، حرارت ، ولتاژ و ... مقدار مقاومتشان تغییر کند . این مقاومت ها انواع مختلفی دارد که عبارت اند از :

الف- مقاومتهای تابع حرارت (THERMISTOR (Tehrmally sensitive resistor:
مقدار اهم این مقاومت ها تابع حرارت است . یعنی ، در اثر حرارت میزان مقاومتشان تغییر می کند. مقاومت های حرارتی را تحت عنوان " ترمیستور" می شناسیم . در این مقاومت ها تغییرات مقدار مقاومت نسبت به تغییرات دما خطی نیست. از این مقاومت ها در مدارهابه صورت حس کننده(Sensor) های حرارتی در مسیر دستگاه های الکتریکی نظیر موتورهای الکتریکی ، کوره ها ، سیستم های تهویه و تبرید استفاده می شود . به طور کلی ترمیستورها در مداراتی که دما را اندازه گیری یا کنترل می کنند به کار می روند و در دو نوع ساخته می شوند . 1- ترمیستور با ضریب حرارتی مثبت (PTC): که با افزایش دما مقدار مقاومت آن افزایش می یابد . و 2- ترمیستور با ضریب حرارتی منفی (NTC) : که با افزایش دما مقدار مقاومتش کاهش می یابد .

ب- مقاومت های تابع نور (LDR(Light Dependent Resistor:

مقدار مقاومت تابع نور تابع تغییرات شدت نور تابیده شده به سطح آن است. مقاومت تابع نور در فضای تاریک دارای مقاومت خیلی زیاد (در حد مگا اهم ) و در روشنایی دارای مقاومت کم ( در حد کیلو یا اهم ) است . مقاومت های LDR را " فتو رزیستور " هم می نامند . برای اینکه نور روی عنصر مقاومتی فتورزیستور اثر گذارد معمولا سطح ظاهری آن را با شیشه یا پلاستیک شفاف می پوشانند . از این مقاومت در مدارات الکترونیکی به عنوان تشخیص دهنده ی نور (نور سنج ) استفاده می شود . از جمله کاربردهای این مقاومت استفاده ی آن در دوربین های عکاسی و کلیدهای نوری و چشم های الکترونیکی است .

ج- مقاومت های تابع ولتاژ (VDR ( Voltage Dependent Resistor :

مقاومت های تابع ولتاژ ، مقاومت هایی هستند که متناسب با تغییر ولتاژ ، مقاومت آنها تغییر می کند تا همواره ولتاژ یکسانی در مدار وجود داشته باشد . مقاومت VDR را تحت عنوان " واریستور " نیز می شناسند . مقدار اهم این مقاومت ها با ولتاژ رابطه ی معکوس دارد . یعنی با افزایش ولتاژ مقدار اهم آنها کاهش می یابد . واریستورها به پلاریته ی ولتاژ اعمال شده وابسته نیستند که این خود مزیتی برای این نوع مقاومت ها محسوب می شود ، زیرا برای استفاده در مدارات AC بسیار مناسب هستند. از جمله کاربرهای این مقاومت ها عبارتند از : 1- تثبیت کنندهای ولتاژ 2- حفاظت مدارها در مقابل اضافه ولتاژها در لحظات قطع و وصل کلید .

د-مقاومت های تابع میدان مغناطیسی (MDR (Magnetic Dependen Resistor:
مقاومت های تابع میدان به مقاومت هایی گفته می شود که به سبب اثر میدان مغناطیسی بر آنها مقدار اهمشان تغییر می کند . در ساخت این مقاومت ها از نیمه هادی هایی استفاده شده که دارای ضریب حرارتی منفی هستند. به همین دلیل در صورت افزایش دما مقدار مقاومت آن ها کاهش می یابد .

 

مطالب تصادفی

تقویت کننده های کلاس D

بررسي و شبيه سازي عملکرد تقويت کننده هاي کلاس D
چکيده:
در اين مقاله، بعد از مطالعه عملکرد تقويت کننده هاي کلاس D يکي از طرح هاي مطرح شده از طرف موسسه on semi conductor شبيه سازي شده است. نتايج شبيه سازي با نتايج علمي مربوط به تقويت کننده هاي مشابه مقايسه گرديده است. اين مقايسه عملکرد بهينه اين تقويت کننده را در مقايسه با تقويت کننده مشابه از نظر توان مصرفي و پاسخ فرکانسي و اعوجاج را تاييد مي کند.

class d amplifier
مقدمه:
به خاطر پاره اي از مسکلات تقويت کننده هاي خطي معمولي از قبيل تلفات گرمايي بالا نياز به Heat Sink زياد حجم بالا، گرايش به سمت تقويت کننده هاي سوئيچينگ و نوع خاص کلاس D بيشتر شده است. در تکنولوژي سوئيچينگ که طراحي بر اساس On-Off ترانزيستورها صورت مي گيرد، حجم تقويت کننده به دليل تلفات کم پايين مي آيد و بازده به 100% نزديگتر مي شود. در ادامه بحث به قسمت هاي اصلي زير خواهيم پرداخت.
1- بررسي، مطالعه عملکرد کلاس D
2- شبيه سازي آن و مقايسه نتايج
3- نتيجه گيري

ادامه مطلب...
اي وي آر الکترونيک آماده ارائه خدمات طراحي، توليد و اجراي پروژه هاي الکترونيک در زمينه هاي کنترلي، مانيتورينگ و اتوماسيون مي باشد---------------------- تلفن های تماس: 66747792-66700466
شما اینجا هستید:   خانه آموزشقطعات الکترونیکانواع مقاوت های متغیر
برای حمایت از ما امتیاز دهید
جوملا یک نرم افزار رایگان کد باز است که تحت قانون GNU/GPL کار می کند.